Steam se opět dostává pod palbu kritiky. Nová antimonopolní žaloba obviňuje majitele platformy, společnost Valve, z toho, že zneužívá svou dominantní pozici na trhu s PC hrami prostřednictvím agresivního zastrašování vývojářů – včetně velkých jmen jako Ubisoft a Warner Bros. – kteří nesplňují požadavek na cenovou paritu napříč digitálními obchody.
Valve čelí žalobě skupiny nezávislých vývojářů, kteří tvrdí, že brání soutěži na trhu s PC hrami. E-maily, které byly součástí případu a které byly zveřejněny Bloombergem, naznačují, do jaké míry byla Valve ochotná zajít, aby zabránila vývojářům, kteří prodávají své hry na Steamu, v nabízení výhodnějších nabídek jinde.
Bloomberg uvádí dva výrazné případy, které jsou zmíněny v probíhající žalobě – jeden se týká Ubisoftu a druhý Warner Bros. Podle svědectví zaměstnanců a dalších materiálů, které byly odhaleny během procesu, údajně Valve pohrozila stažením všech edic hry Rainbow Six Siege poté, co Ubisoft nabídl levnější verzi na svém obchodě Uplay.
Na Uplay bylo k dispozici Startovní balíček Rainbow Six Siege za 15 USD, který však nebyl dostupný na Steamu, což znamenalo, že nejlevnější možnost na platformě Valve byla mnohem dražší. Podle tvrzení Valve žádala Ubisoft, aby rychle napravil tento nesoulad, a dala vydavateli „čas do konce zítřejšího dne“ na změnu.

Ve druhém případě se Warner Bros. ocitla v podobné situaci. V roce 2017, když se vydavatel chystal k vydání Middle-earth: Shadow of War, údajně byla informována společností Valve, že předobjednávky na hru byly ze Steamu odstraněny.
Důvodem podle Valve bylo to, že cena byla „významně vyšší než u jiných prodejců za tutéž verzi hry“. David Haddad, prezident Warner Bros. Interactive Entertainment, se údajně snažil situaci vyřešit přímo s Valve, aby se vyhnul jejich hněvu.
Během probíhajícího řízení tvrdí Kassidy Gerber, členka týmu pro obchodní rozvoj ve Valve, že společnost nemá politiku týkající se cenové parity, ačkoliv se ukázalo, že se k tomu vyjádřila v citátu předloženém jedním z vývojářů, kteří žalobu podali.
Valve samozřejmě není nováčkem v právních sporech. Společnost byla už dříve žalována za údajné zneužívání svých pravomocí k udržení vedoucí pozice na trhu, a tohle není poprvé, kdy byla obviněna z požadování cenové parity s jinými konkurenčními obchody. Dnešní zpráva navíc následuje po nedávné žalobě podané proti Valve v New Yorku kvůli jejím loot boxům v Counter-Strike 2, které byly označeny za nezákonné hazardní hry.
Zdroj článku a fotografií: Eurogamer.net