Microsoft oznámil zásadní zvýšení cen svých konzolí Xbox Series X/S o 100 USD a více, přičemž za tímto krokem stojí rostoucí náklady na paměť a úložné prostory.
„Minulý říjen jsme zvýšili ceny konzolí Xbox v USA o 20 až 70 USD,“ uvádí příspěvek na Xbox Wire. „Doufali jsme, že další zvýšení cen nebude nutné a posledních několik měsíců jsme pracovali s dodavateli na možných řešeních. Bohužel, ceny úložných a paměťových modulů vzrostly více než 2,5krát a očekáváme další zdvojnásobení do podzimu 2027.“
V důsledku toho společnost oznámila, že cena modelů Xbox s kapacitou 512 GB vzroste o 100 USD od 1. srpna tohoto roku, zatímco modely s kapacitou 1 TB podraží o 150 USD. Podrobnosti o regionálních zvýšeních cen zatím nebyly sděleny, přičemž se potvrdilo, že se také „ukončuje“ výroba modelu Xbox s kapacitou 2 TB.
„Celý průmysl spotřební elektroniky se potýká s aktuální krizí komponent, ale účinky jsou na konzolích zvlášť silné,“ dodali. „Na rozdíl od telefonů, počítačů, reproduktorů a jiných spotřebičů, konzole se obvykle neprodávají se ziskem, ale za cenu nižší, než je jejich výrobní náklad.“
V příspěvku Microsoft také zdůraznil několik iniciativ, které mají učinit jeho konzole více „dostupné“ po zvýšení cen. Mezi ně patří možnost „Koupit nyní, zaplatit později“ v jejich vlastním obchodě a bezúročné financování až na 12 měsíců prostřednictvím Amazonu. Také poukázali na program certifikovaných repasovaných konzolí a úsilí o spolupráci s maloobchodními partnery, aby „zajistili dříve používané konzole za nižší ceny.“
Současné zvýšení cen Xboxu následuje podobné kroky od Nintenda, které nedávno oznámilo zvýšení ceny Switch 2 z 470 EUR na 500 EUR v Evropě s účinností od 1. září, a od Sony, která v březnu představila obdobné výrazné zvýšení cen pro PlayStation.
Pokud se ptáme, proč dochází k tak dramatickému nárůstu nákladů na hardware, většina z toho je spojena s aktuální závodem v oblasti umělé inteligence, kdy technologičtí giganti – včetně samotného Microsoftu – stále více potřebují RAM k rozšiřování svých datových center. Tuto jevu se Robert Purchese z Eurogameru věnoval minulý rok, a pravděpodobně to způsobí rostoucí potíže celému průmyslu spotřební elektroniky.
Tyto zprávy přichází v nepříliš šťastnou dobu pro Microsoft, který již čelí kontroverzím uprostřed zpráv o velkých propouštěních napříč svými studii.
Zdroj článku a fotografií: Eurogamer.net